Domácí repelenty na konopné škůdce.
Zjistili jste, že na vašich rostlinách konopí řádí mšice? Nebo jste si všimli, že se ve vašem skleníku shromažďují hejna blanokřídlého hmyzu? Můžete vyzkoušet tyto přírodní odpuzovače hmyzu, abyste s touto hrozbou skoncovali.
Tyto organické pesticidy zastaví škůdce konopí v jejich cestě za zničením vaší konopné úrody.
Při pěstování venku si pěstitelé musí dávat pozor na škůdce. Bez ohledu na to, kde na světě se nacházíte, bude na vaši úrodu čekat mnoho druhů hmyzu, živočichů a hub.
Existuje několik preventivních opatření, která mohou pěstitelé udělat, aby zabránili napadení nechtěnými škůdci. K odrazení hmyzu a odvedení jeho pozornosti od konopných rostlin se používá doprovodná výsadba a k likvidaci škůdců lze použít prospěšný hmyz.
Pokud tyto systémy selžou nebo nejsou zavedeny, netrvá dlouho a škůdci zlikvidují vaší úrodu konopí. Účinným způsobem, jak zachránit rostliny před zničením, je podávání repelentů proti hmyzu. V rámci zemědělství je běžné, že zemědělci k tomuto účelu používají chemické pesticidy a fungicidy. Tyto chemikálie fungují, ale mají svou cenu. Mnohé pesticidy jsou spojovány se zdravotními problémy u lidí a končí vyplavením do vodních toků, kde škodí volně žijícím živočichům a životnímu prostředí. Navíc, opravdu chcete kouřit trávu, která byla postříkána pesticidy?
Když si doma vyrobíte vlastní repelent proti hmyzu, můžete použít přírodní látky, které bojují proti škůdcům, aniž by poškodily vaše zdraví nebo životní prostředí.
1. Neemový olej je účinný při hubení brouků
Neemový olej se běžně používá jako biopesticid na ekologických farmách a je účinný proti celé řadě škůdců, včetně mšic, blanokřídlých, roztočů, houbových svilušek a listových minarů. Neemový olej může také potlačovat houbové infekce, jako je například plíseň. Na rozdíl od syntetických pesticidů neemový olej nepoškozuje okolní volně žijící živočichy, jako jsou včely, berušky, savci a ptáci.
Semena neemu obsahují chemickou látku azadirachtin, která se vyskytuje v množství 0,2-0,4 %. Tato molekula působí jako antifeedent a odpuzuje hodující hmyz a pasoucí se zvířata. Pro výrobu neemového postřiku si musíte opatřit kvalitní olej. Snažte se najít produkt, který je 100% čistý, lisovaný za studena a bez přísad.
Ingredience
- 5 ml neemového oleje
- 1 litr vody
- 2 ml organického tekutého mýdla
Návod k použití
Jednoduše přidejte 5 ml neemového oleje do 1 litru vody. Je třeba přidat také 2 ml organického tekutého mýdla, aby se olej smísil s vodou. Roztok přelijte do rozprašovače a aplikujte na postižené rostliny.
2. Česnek se zaměřuje na škůdce, ale je šetrný vůči beruškám
Česnek se v zemědělství používá jako biopesticid a má široké spektrum použití. Některé složky ve stroužcích česneku byly identifikovány jako účinné látky působící proti hmyzu. Česnek dobře působí na škůdce, zatímco užitečné druhy, jako jsou berušky, zůstávají nepoškozené. Postřik na bázi česneku připravíte podle níže uvedeného receptu.
Ingredience
- 2 stroužky česneku
- ½ šálku olivového oleje
- 1 čajová lžička organického tekutého mýdla
- 2 litry vody
- Sýrové plátno
Návod k použití
Smíchejte stroužky česneku s trochou vody a nechte je jeden den louhovat. Tekutinu sceďte pomocí kousku plátna a přidejte vodu z česneku, olivový olej a mýdlo do 1 litru vody. Naberte 1 šálek roztoku a přidejte ho do zbývajícího litru vody. Tímto roztokem naplňte rozprašovač a aplikujte na rostliny podle potřeby.
3. Listy rajčat obsahují alkaloidy, které zabíjejí mšice
Rajčata vypadají jako nevinné rostliny. Plodí jasně červené, chutné plody a nádherně voní. Ale listy rajčat jsou jiné. Rajčata patří do čeledi lilkovitých spolu s nechvalně známou rostlinou belladonnou. Ačkoli jsou rajčata mnohem méně jedovatá, nesou jméno této čeledi díky chemickým látkám obsaženým v jejich listech. Tato část rostliny obsahuje alkaloidy, které dokáží zahnat houfy hladových mšic.
Ingredience
- 2 šálky nasekaných listů rajčat
- 4 šálky vody
- Sýrové plátno
Návod k použití
Přidejte 2 šálky nasekaných rajčatových listů do 2 šálků vody a nechte je namočené přes noc. Vodu sceďte přes plátno, abyste odstranili zbytky listů. Přidejte další 2 šálky vody, abyste roztok zředili. Naplňte láhev s rozprašovačem a postříkejte mšice, abyste je zastavili v jejich činnosti.
4. Esenciální oleje pošlou škůdce pryč
Esenciální oleje jsou účinné rostlinné extrakty bohaté na terpeny. Tyto aromatické molekuly produkují rostliny na obranu proti hladovému hmyzu v přírodě. Proto dává smysl, že sprej složený z esenciálních olejů bude dobře fungovat k odrazení škůdců. Esenciální oleje z máty peprné, eukalyptu a rozmarýnu patří mezi nejúčinnější. Tento přírodní odpuzovač hmyzu je účinný zejména proti mšicím, blanokřídlým, pavoukům a mravencům.
Ingredience
- 1 čajová lžička eukalyptového esenciálního oleje
- 1 čajová lžička esenciálního oleje z máty peprné
- 1 čajová lžička rozmarýnového esenciálního oleje
- 1 litr teplé vody
- ½ čajové lžičky organického tekutého mýdla
Návod k použití
Všechny 3 esenciální oleje smíchejte v malé lahvičce a dobře protřepejte. Naberte ½ čajové lžičky této směsi a přidejte do 1 litru teplé vody. Přidejte ½ čajové lžičky organického tekutého mýdla, aby se roztok smísil. Postříkejte postižené rostliny, abyste odradili výše uvedené škůdce.
5. Kurkuma - superpotravina pro lidi, nepřítel pro škůdce
Kurkuma je pravděpodobně považována za jeden z nejúčinnějších přírodních doplňků stravy. Je to díky jejím silným antioxidačním a protizánětlivým účinkům. Je také v mnoha ohledech užitečná pro zdraví rostlin - zejména pro konopí.
Kurkuma obsahuje bioaktivní látky, které mají insekticidní, pesticidní a hmyz odpuzující vlastnosti. Kurkumin je zodpovědný za žlutou barvu kurkumy, ale je také hlavní účinnou látkou, která působí jako přírodní pesticid. Díky tomu kurkuma odpuzuje širokou škálu běžného zahradního hmyzu, včetně mravenců a komárů.
Ingredience
- 20 g kurkumy
- 1 l vody
Návod k použití
Kurkumu můžete použít jako přírodní pesticid ve formě prášku nebo jako sprej připravený s vodou. Pro přípravu spreje stačí smíchat 20 g kurkumy s 1 litrem vody. Lahvičku dobře protřepejte a roztok je připraven k použití.
Trochu kurkumového prášku můžete také nasypat kolem listů rostliny. Nebo rostlinu postříkejte roztokem z kurkumy. Pokud pěstujete kvetoucí nebo plodící rostliny, vyhněte se postřiku v místech, kde kvetou, protože žlutá barva postřiku může způsobit skvrny.
Výhody a síla ekologických pesticidů proti škůdcům
Existují desítky důvodů, proč používat přírodní pesticidy. Zaprvé je to šetrnější k životnímu prostředí. Ekologický způsob pěstování snižuje znečištění a zabraňuje pronikání nových chemických látek do vašeho pěstebního prostředí a rostlin.
Existuje mnoho vynikajících produktů, které vám pomohou vypěstovat svěží a zdravé rostliny konopí bez nástrah hmyzích škůdců. Kromě toho z vás ekologické zahradnické postupy, jako je používání přírodních pesticidů, udělají lepšího pěstitele.
Musíte rozumět svému pěstebnímu prostředí, hmyzu, kterému se snažíte vyhnout, a rostlinám ve své pěstírně. Pro oddané pěstitele to není považováno za povinnost. Právě naopak, pro mnohé je to zásadní přínos ekologického procesu.