Neem oil - přírodní bojovník proti škůdcům

Neemový olej může působit jako prevence i jako lék na řadu problémů s hmyzem a plísněmi. Neovlivňuje prospěšný hmyz a působí jako růstové tonikum, které udržuje marihuanu vitální. Neemový olej je pro seriózního pěstitele organického konopí nezbytnou součástí jeho výbavy.

Neemový olej 

Neemový olej působí na celou řadu druhů hmyzu a hraje důležitou roli v ekologickém programu ochrany proti škůdcům a patogenům. Jeho barva bývá tmavě zelená nebo hořčicově žlutá, tmavě červená nebo světle zelená v závislosti na použité metodě extrakce.

Strom neem roste hojně na indickém subkontinentu. Je ceněn pro silné účinky koncentrovaných triglyceridů a triterpenoidů obsažených v jeho silicích. Neemový olej se lisuje ze semen a plodů stromu neem a již po staletí se používá v zahradnictví a v ájurvédské medicíně.

Množství přínosů neemového oleje pro lidský organismus je zcela ohromující. Zájemci o přírodní medicínu v něm najdou opravdu zajímavé využití. Dodnes se v Indii vyrábějí a upřednostňují neemová mýdla a kosmetika.

Neemový olej pro organickou péči o konopí 

Ekologický pěstitel konopí ocení výhody neemového oleje, díky kterému bude mít zahradu bez škůdců a plísní. Neemový olej se pozoruhodně zaměřuje pouze na škodlivé brouky na zahradě a prospěšné brouky nechává na pokoji. Pravidelná aplikace neemového oleje potlačí výskyt pavouků a bílých mušek, houbových svilušek a nepříjemných háďátek na rostlinách konopí. Berušky a motýli, včely a žížaly zůstávají nezasaženy.

Pravidelná aplikace neemového oleje také potlačuje řadu dalších patogenů, které mohou konopí napadat. Nemohou se uchytit plísně a rzi, černá skvrnitost růží a další houby typické pro vlhké a stojaté podnebí. Neemový olej lze také přilévat do pěstebního substrátu, aby se předešlo kořenové hnilobě nebo se proti ní bojovalo, a zároveň působí jako mírný stimulátor růstu.

Aplikace neemu každých deset dní působí jako preventivní opatření proti škůdcům a patogenům. Prevence je vždy tou nejlepší metodou. Pokud není zavedena aktivní prevence škod, může dojít k nějakému napadení. V takovém případě lze neemový olej použít i jako přímý pesticid.

Jak použít neemový olej 

  1. Pokud odstraníte pavučiny pavouků z rostlin a následně je postříkáte neemem, vyléčíte napadení a vrátíte vitalitu novému růstu rostlin.
  2. Obtížnější je bojovat s houbovými sviluškami, protože se rojí, ale poškození listů je při použití neemového oleje mnohem menší, protože listy se stávají nejedlými.
    V kombinaci s lepivými páskami lze svilušky rychle dostat pod kontrolu.
  3. Při proplachování pěstebního substrátu vodou neem ničí škodlivé háďátka a jejich těla jsou biologicky dostupná jako živiny.
  4. Neemovému oleji rychle podléhají i mšice , ale beruškám neublíží.
  5. Při jedné aplikaci neemového oleje zmizí napadení listovými hlísticemi rychle a to klidně i přes noc.

Jak vyrobit neemový olej 

Jak namíchat 100% neemový olej:

  1. 1 čajová lžička neemového oleje na litr vody. Neemový olej je citlivý na teplotu a při nižších teplotách tuhne na neemové máslo nebo želé. To oleji neškodí; ve skutečnosti vychlazený neem vydrží mnohem déle. Vodní lázeň o teplotě 30 °C vrátí neemu jeho tekutou konzistenci pro snadné dávkování.
  2. Teplá voda. Při míchání je vždy vhodnější použít teplou vodu a pak počkat, až vychladne. Neem zůstává déle tekutý a povrchově aktivní látka účinněji emulguje. Používejte teplou, nikoliv vařící vodu, protože některé prospěšné látky se mohou rozkládat.
  3. 4-5 kapek povrchově aktivní látky. Neemový olej je sám o sobě hydrofóbní a při míchání s vodou je třeba použít povrchově aktivní přípravek. Výborně poslouží běžné tekuté mýdlo na mytí nádobí, nejlépe bez fosfátů. Stačí použít doslova čtyři nebo pět kapek na litr.

Po smíchání použijte rozprašovač nebo jednoruční tlakový rozprašovač s nastavením na nejjemnější možnou mlhu. Rozprašovačem postříkejte horní a spodní část listů. Pokud je to možné, otočte rostliny o 360°, abyste zajistili nanesení připraveného roztoku na rostliny ze všech stran. Při aplikaci jednou za deset dní získají rostliny neviditelnou ochranu proti škůdcům a houbám.

Nepoužívejte neem tři týdny před sklizní. Zbytky oleje mohou ovlivnit konečnou chuť vašich konopných palic. I když by bylo velkou smůlou, kdyby se v posledních třech týdnech něco pokazilo.

Pravidelné používání neemu ve všech fázích růstu hraje důležitou roli při udržování zdraví rostlin. Jednak jako prevence proti škůdcům a patogenům a za druhé jako lokální řešení v případě napadení škůdci. Neem je nezbytným doplňkem každé organické konopné zahrady.